Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yokuş Kalkış

Ana Sayfa » GARAJ » Yokuş Kalkış
Yokuş Kalkış

Otomobil sürmeye ilk başladığımızda yokuşlarda durmak genelde korkulu rüyalarımız olmuştur. Fakat tecrübe edindikten sonra bu denli korkulması gereken bir durum olmadığını rahatlıkla anlayabiliyoruz. Bu yazımızda gerek otomatik gerek düz vites otomobiller ile sağlıklı bir şekilde nasıl yokuş kalkışı yapabileceğimizi anlatacağız.

Günümüzde çoğu otomobilde yokuş kalkış desteği bulunmaktadır, ayağınızı frenden çektiğinizde ortalama 5 saniye kadar frene basmaya devam eder bu sayede gaz verip debriyajı kavrama noktasına rahatlıkla getirebilirsiniz. Eğer bu sistem yok ise elfreni kullanarak kalkış yapmak en garantici ve sağlıklı yöntemdir.
Baskı balata tertibatına en az yükü bindirerek kalkış yapmanızı sağlar.
Çift kavramalı, robotize türü debriyaja sahip otomatik vitesli otomobillerde de elfreniyle kalkış yapmak şanzımana daha az yük bindirilmesini sağlayacaktır.

Debriyajı kavrama noktasına getirip freni bırakıp gaza basarak kalkış yapmak baskı balatayı hayli yıpratacaktır. Her ne kadar profesyonel sürücü izlenimi versede sağlıklı olan durum elfreniyle kalkmaktır. Bir alternatif durum daha var, üç pedal yöntemi ile kalkış. Elfreni ile kalkış yapmaktan daha sağlıklı ama alışılması gereken komplike bir harekettir.

Sağ ayağınızın sol ön kısmı ile frene basılır, ayağın sağ, sağ arka kısmı ile bir yandan gaza basılır. Eşzamanlı olarak sol ayakla debriyaj kontrol edilir. Debriyaj kavramaya getirilerek sağ ayağın ön kısmı frenden çekilir ve pürüzsüz bir kalkış gerçekleşir. Bir miktar antreman ile olayı rahatlıkla çözebilirsiniz.

Aşağıdaki Zafer AKSOY Akademi nin hazırlamış olduğu videoyu izleyebilirsiniz.

Yokuş Kalkış - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Hibrit araçlar ideal çözüm mü? Tesla Efsane Dizilerden – The 100 İnternetin bel kemiği; Su altı kabloları Makinedeki hayalet – Facebook Sense 8 – Dizi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Girişim'de - Tüm Hakları Saklıdır