Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kötü Hava Şartlarında Sürüş Teknikleri

Ana Sayfa » GARAJ » Kötü Hava Şartlarında Sürüş Teknikleri
Kötü Hava Şartlarında Sürüş Teknikleri

Kötü hava şartlarında otomobilizin zemin ile temas ettiği tek kısımda sürtünme zayıflaması gerçekleşir. Otomobilinizdeki hiçbir sürüş takviyesi (ESP-ASR-ABS) fizik kurallarının önüne geçemez. Ancak sürücünün hatalı hamlelerini yavaşlatarak kapatmaya yarar.
Frene uyguladığınız kuvvet tekerlerin kilitlenmesine ve kızaklama başlamasına sebep olacak seviyede fazlaysa ABS devreye girer ve kilitlenmeyi önlemeye çalışır, bu esnada yönlendirme yapabilmenizi sağlar.
Esp sistemi ise ABS sensörlerine benzer sensörler kullanarak kayma eğilimini algılar ve belirli tekerlere frenaj uygulayarak otomobili yavaşlatarak viraj çizgisi içinde tutmaya yarar.


Eğer otomobil fizik kurallarının ötesinde bir hızdaysa hiçbir sistem fayda etmeyecektir. Islak zeminde otomobilin yol tutuşu büyük ölçüde lastiğinize bağlı olarak zayıflar. Sürücü faktörü burda devreye girmekte.
Otomobiliniz ile ani ağırlık transferlerine maruz kalmaktan kaçınmalısınız.


Daha yumuşak hareketlerle sürüş yapmak hem kuru hem ıslak zeminde her anlamda lehinize olacaktır. Frene basarken limitleri hissetmeye çalışıp tutunma limitlerinde basmak fren mesafesini minimuma indirger.
Su birikintilerinden kaçınmalısınız, aquaplaning denilen olaya maruz kalmanız durumunda otomobiliniz tıpkı bir gemi gibi yüzmeye başlayacaktır ve zeminle bağlantınız tamamen kesilecektir.
Beklenmedik seviyede tehlikeli sonuçlar doğurabilen aquaplaning lastik kaliteniz yada otomobilinizin sürüş sistemleri ile kurtarılamayacak seviyededir.


Otoyolların en sağ ve en sol şeritlerinde su birikintileri daha fazla görülmektedir.
Silecekleriniz ve buğu çözücüleriniz tamamen çalışır durumda olması kötü hava şartlarında daha iyi görüş sağlayacaktır bu sayede daha güvenli bir sürüş yapabilirsiniz. Takip mesafenizi korumak önünüzde olabilecek olağanüstü durumlardan kaçışınızı kolaylaştıracaktır.

Kötü Hava Şartlarında Sürüş Teknikleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yokuş Kalkış

Yokuş Kalkış 08 Haziran 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Türk Mühendislerin Geliştirdiği Oyun Dünya Mobil Oyun Listesine Girdi Elektrikli araç ne zaman parasının hakkını verecek Sense 8 – Dizi Kasırgada Vurgun – The Hurricane Heist Tesla İnstagram Unutulan Şifreyi Sıfırlamak

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Girişim'de - Tüm Hakları Saklıdır