Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Elektrikli araç ne zaman parasının hakkını verecek

Ana Sayfa » GARAJ » Elektrikli Otomobil » Elektrikli araç ne zaman parasının hakkını verecek
Elektrikli araç ne zaman parasının hakkını verecek

Araçları elektrikle çalışır hale getirmenin esas amacı cebinizi rahatlatmaktır. Yeni bir araç almak isteyen ve doğru tercih yapmak için kafa patlatan herkes bunun farkında olmalıdır. Elektrikli bir aracın maliyet yapısı yakıt ile çalışan bir araçtan tamamen farklıdır. Buji, hava filtresi, yağ değişimi gibi ek maliyetler yoktur; sürüş bileşenleri neredeyse hiç bakıma ihtiyaç duymaz ve elektrik motorun yıpranma payı çok daha düşüktür. Buna karşılık pilinin kullanım ömrü önem taşır, zira pilinin fiyatı bazı durumlarda neredeyse aracın fiyatı kadar olabilmektedir. Biz bu yazıda bugün mevcut olanlardan bir elektrikli aracın yahut hibrit bir aracın hangi kullanım profili yahut şartlarında parasının karşılığını verdiğini ve hangi durumlarda eski tip motorlu araçların daha uygun bir seçenek olacağını analiz etmeye çalışacağız.

 

Şahsi araçlar

Bir çok üretici kişisel kullanıcılara elektrikli araçlarda 8 yıllık ve 100,000 kilometrelik bir garanti sunuyor. Bir araçtaki garanti, aracın orijinal değerinin yüzde 70 veya 80’inden daha düşük hasarları karşılayacaktır. Bu şartta, aşağıdaki kullanım maliyetleri elektrikli aracın daha yüksek alış maliyetini karşılamalıdır.

 

Pil kiralanan kompakt araçlar

E-mobiliteye en uygun fiyatlı girişi sunan araç Renault Zoe. 130,000 TL’lik fiyatı ile, Zoe sahibi olmak mümkün. Clio, 75 beygirlik (HP) motoru ile 64,800 TL fiyatında. E-araç MTV desteği olsa dahi, Zoe’nun maliyeti çok yüksek –ayrıca şu ek gider de var: her ay pili için en az 59 Euro kira bedeli ödenmeli. Ayda 59 Euro benzin ile, Clio yılda 11,910 kilometre yapabiliyor; pil kirası ise yılda maksimum 10,000 kilometre için geçerli. Zoe’yu sadece ücretsiz şarj imkanı sunan yerlerde şarj etseniz dahi, maliyeti petrolle çalışan modellere kıyasen yine de yüksek. Bakım maliyetlerinin yokluğu dahi yetmeyecektir.

Kompakt ve orta sınıf

Bir üst sınıftaki plug-in hibrid modellerde de durum farklı değil: Bir plug-in hibrid olarak Kia Niro, teşvik dahilken dahi, kıyaslanabileceği bir Sportage’den yaklaşık 39,000 TL daha pahalı; Golf GTE ise tamamen elektrikli e-Golf’ten daha pahalı. e-Golf ise aynı sınıftaki petrolle çalışan modelinden, kıyas kabul etmeyecek kadar iyi performansa sahip bir araç. Aslında, bu pahalı altı silindirli modeli, motorunun akışkanlığı, gücü ve sessizliği nedeniyle tercih edenlere hitap eden bir model. Azami hızı ve menzili haricinde, e-Golf modeli (2018’in 2. Yarısında satışta olacak) 40,000 Euro’luk sınıftaki araçlara tamamen kafa tutabilecek bir araç. Ayrıca kullanım maliyetleri çok daha düşük.

 

Lüks sınıf

Bu gözlem daha üst sınıf için de geçerli ve göstergeler değişken. Örneğin BMW 530: 250 HP sınıfında, benzinli, dizel ve plug-in hibrid olarak satışta. Meraklıları 530d’nin altı silindirine hayran, fakat objektif olursak, plug-in hibrid 530e daha sessiz, daha akıcı ve geceden şarj edilmesi halinde kullanım maliyeti daha düşük. Sürpriz ise fiyat listesinde: Plug-in hibrid dizel modelden 5,000 Euro daha ucuz ve teşvik ile fiyatı benzinli modelle aynı. 530e’nin teorik tek dezavantajı, azami hızının “sadece” 235 km/s olması.

 

Anahtar gücünde

Geleneksel maliyet hesabında tipik elektrik tarifesi kullanılıyor: Kilowatt saat fiyatı vergiler dahil 43 kuruş ve bu elektrikli araçların ortalama olarak dizel araçlardan yüzde 30 daha az yaktığını gösterir. Aracın kendi gücü bu tutarı ciddi ölçüde değiştirebilir: Eğer elektrik üretebilecek bir yerde yaşıyorsanız, fotovoltaik bir sistemle yılda 4,000 kilowatt saat elektriği yaklaşık yirmi yıl için kWh saat başına yüzde 9 ile üretebilirsiniz. Fotovoltaik sistem bu nedenle elektrikli aracın yüksek elektrik sarfiyatı nedeniyle mantıklı ve elektrikli araç almak da bu sistem varsa mantıklı.

 

Ticari araçlar

Şahıslar araç satın alırken hep subjektif kriterlere göre karar verirler – örneğin jantların türü, deri iç döşeme veya daha güçlü bir motor gibi. Ticari araçlarda ise durum bambaşka: Kullanıcı kullanım ömrü boyunca aracın tüm maliyetini hesaplar ve karar verirken neredeyse sadece maliyet hesabına göre bir seçim yapar.

 

Posta hizmetleri gelişiyor

Posta hizmetleri söz konusu olunca özel gereksinimlerden bahsetmek gerekir: Teslimat kamyonlarının genelde dizel motorları olur ve sarfiyatı her 100 kilometrede yaktıkları yakıtın litresine göre hesaplanır. Dahası, teknolojisi sürekli dur kalk yapmasından etkilenir ve otoyolda yol alan bir araca göre kilometre başına bakım maliyeti daha yüksektir. Bu kullanım profili elektrikli sürüşe uygundur; ortalama seyahat hızı ne kadar düşükse elektrik aracın avantajı o kadar yüksektir. Daha da ötesinde, bu araçların gerekli menzili önceden planlanabilmektedir. 200 kilometreden fazlası gerekmez ve bu nedenle de pili görece küçük kalacaktır. Bir elektrikli motorun ağırlığı muadili bir petrollü motorun ağırlığının üçte biri seviyesinde olduğu için yük kapasitesi de bundan etkilenmez. Bu gözlemlere göre DHL  kendisi için araçlar tasarladı ve bu araçlar şu an tüm Avrupa’da satışta.

 

40 tonluk Tesla

Elon Musk Tesla yarı kamyonunu geçen sonbahar tanıtınca, nakliye uzmanları hızlı bir yargıya vardı: Pili yaklaşık altı ila sekiz ton ağırlığında – bu ebatta, pilin vaat edilen 800 kilometreyi çıkarması çok çok zor – bu yükle beraber azalacak ve bu da bu kamyonun maliyet açısından verimli olmasını imkansız kılar. Daha net bir bakış burada gerekli: 500 HP gücündeki standart bir dizel motor bir tondan ağırdır; vites kutusu, diferansiyel, radyatörler ve 1.000 litreye yakın yakıta dorseyi de eklemek gerek, Tesla yarı kamyonunda bunlara ya gerek yok ya da bunlar çok çok daha ufak. Bunun motorları çok daha ufak ve direkt aksların üzerindeler. Son olarak, yük iadesi dizel motorlara kıyasen yaklaşık 2 ton civarında, yani yüzde 10’dan daha az. Sarfiyatla birlikte avantaj bir milyon mil (1.6 milyon kilometre civarında – bu bir dizel kamyonun tipik kullanım ömrüne denk) yani planlanan kullanım ömründe 200,000 ABD dolarından fazla. Standart bir traktör ile kıyaslanınca, ek 60,000 ABD dolar maliyet kısa sürede çıkarılabilinir. Pepsi’de bu kanaate varmış olmalı ki neredeyse hemen 100 Tesla kamyon siparişi verdi.

Fakat bu hesabı Avrup’da şu an uyarlamak mümkün değil. ABD’de, bir litre dizel 75 cent civarında ve bir kilowatt saat elektriğin fiyatı 8 cent. Dizeldeki vergi desteği burada başka bir unsur fakat dizel skandalından sonra bu da düştü.

Elektrikli araç ne zaman parasının hakkını verecek - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yokuş Kalkış

Yokuş Kalkış 08 Haziran 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar Elektrikli Otomobil Kullanımı ve Vergilendirilmesi Sürükleniş – Adrift The Expanse – Enginlik Serisi Dizi Dropbox Hesap Silme Yokuş Kalkış

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Girişim'de - Tüm Hakları Saklıdır